Linux ve OSX İşletim Sisteminde MySQL Start-Stop İşlemleri

OSX'de MySQL Start - Stop ve MySQL Şifre Değiştirme İşlemi 

Daha Önceki MySQL-Apache Kurulumu yazımızda MySQL veritabanını MacOSX'e yeni adıyla OSX'e kurmuştuk. İşlemlerimizi OSX Mavericks işletim sisteminde gerçekleştiriyoruz.

OSX Mavericks İşletim Sisteminde ve diğer Mac OSX işletim sistemlerine kurduğunuz MySQL veritabanını durdurup başlatmak  istediğinizde hangi adımları izlemelisiniz? Bu kısa metinde komut satırından, yani OSX Terminal ekranından hangi komutları vereceğinizi gösterilecektir.

Öncelikle OSX'de en altta ikonların bulunduğu bölümden LaunchPad simgesine tıklıyoruz. Aşağıda göreceğiniz simge.  Gelen pencerede DİĞER ikonuna tıklayın ve TERMINAL ikonunu göreceksiniz, tıklayıp konsolu açın.

Aşağıdaki komutu vererek root kullanıcısına geçiş yapın, şifre soracak girip Enter'e basın.

sudo su -

Linux, Unix ve MacOSX işletim sistemlerinde komut satırında nerede olduğunuzu öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki komutu kullanın.

pwd 

pwd komutu hangi klasörde olduğunuzu kısaca path(yol) bilgisini verir.
Aşağıda görüldüğü gibi şu an /var/root klasöründeyiz. 
Bir üst klasöre çıkmak için;

cd .. 

komutu kullanılır, burada cd den sonra bir boşluk ve sonra iki nokta yan yana koyup Enter'e basıyoruz. Ben iki defa cd .. yazdıktan sonra tekrar pwd komutunu verdim ve en kök dizine / ulaştım, yani nasıl Windows'ta C: ana sürücü ise, Linux ve MacOSX'de /  kök bölümdür. Daha sonra;

cd usr

ile aşağıdaki usr klasörüne ulaştım.  Daha sonra usr içinde local, local içinde mysql ve mysql içinde support-files klasörülerine girebilirsiniz.

cd local

ile usr içinde local klasörüne geçiş yaptık, direkt olarak da cd (change directory-klasör değiştir) komutu ile yolu tam yazarak da aşağıdaki gibi ulaşabilirsiniz.

cd /usr/local/mysql/support-files/

Burada mysql.server dosyasını göreceksiniz, işte bu dosya yanına start ve stop parametrelerini alarak mysql'i başlatıp sonlandırıyor. Linux ve MacOSX'de, Windows'ta olduğu gibi çalışacak dosyaların EXE uzantılı olmasını beklemeyin. Linux ve MacOSX'de dosyanın türü, uzantısından anlaşılmaz. Linux ve Unix işletim sistemleri de Windows gibi dosyanın uzantısına değil, içine bakar.

Aşağıdaki komutu vererek MySQL'i durduruyoruz.


./mysql.server stop

Yine MySQL Veritabanı sunucusunu başlatmak için aşağıdaki komutu verebilirsiniz.

./mysql.server start
MySQL veritabanını Linux üzerinde de başlatıp durdurmak için aşağıdaki komutları vermelisiniz.
Linux'de
/etc/init.d/mysqld start
/etc/init.d/mysqld stop


Bu yazıda, Linux ve MacOSX işletim sistemleri üzerinde MySQL veritabanının start ve stop işlemlerini inceledik. Görsel ekranlardan da bu iş yapılabilirdi diyeceksiniz, ama sunucu yönetiyorsanız konsol tabanlı Linux, Free BSD Unix veya OSX kullanacaksınız ve bu komutları bilmeniz gerekiyor.

İyi günler..

Oğuzhan TAŞ - 2014

Bookmark and Share
Dil Değiştir(Change Language)