LinQ DataSource Nesnesinin kullanımı

Bu makalemizde LinQ ile LinQ DataSource nesnesini kullanarak veritabanı bağlantısı yapacak ve GridView üzerinde düzenlemeler yapacağız. Bu işlemi yapmadan önce daha önce yayınladığım aşağıdaki makaleyi okuyunuz.

LinQ ile Veritabanı Bağlantısı Yapmak


Aşağıdaki adımları yapmadan önce SQL Server'da tblmusteri isimli bir tablo oluşturunuz ve içine MusteriID, Adi, Soyadı, Telefon, E-mail gibi alanları ekleyiniz.

1) Yeni bir ASP.net projesi oluşturunuz. Projemizin ismine LinQ3 ismini verdim.

2) View menüsünden Server Explorer penceresini açınız. Data Connections (Veri Bağlantıları) bölümüne sağ tıklayarak gelen menüden Add New Connection (Yeni Bağlantı Ekle) seçeneğini seçiniz.
Server Name kısmına  Nokta(.) koyduk, yani veritabanımızın yerel olduğunu belirttik. Aşağıdaki Database Name kısmından eticaret veritabnımızı seçtik.3) Sonra View menüsünden Solution Explorer penceresini açıyoruz ve LinQ üzerine sağ tıklayıp Add New Item seçeneğini seçiyoruz. Listeden "LINQ to SQL" seçeneğini seçiyoruz. Name kısmına "musteriler.dbml" yazarak DBML dosyasımızı oluşturuyoruz.4) Server Explorer içinden eticaret veritabanımızdaki Musteriler tablosunu sürükleyip DBML dosyamızın üzerine bırakıyoruz.  Aşağıdaki şekilde görüntü oluşuyoruz. Musteriler.dbml dosyamızın kaynak kısmına baktığımızda Musteriler tablosu ile ilgili Class'ın oluşturulduğunu ve class içinde alanların özellik(attribute) olarak tanımlandığını görüyoruz.


5) Şimdi bir form oluşturabiliriz. Solution Explorer'da projemizin üzerine sağ tıklayarak gelen pencereden Add New Form seçeneğini seçiyoruz ve Musteriler ismini veriyoruz.

6) Projemize Data sekmesinden bir LinqDataSource nesnesi ekliyoruz ve üzerindeki > şekline tıklayarak veritabanına bu veri nesnesini bağlıyoruz.

7) Projemize Toolbox'ta yer alan Data sekmesinden bir GridView ekliyoruz. GridView üzerinde yine > simgesine tıklayarak Choose Data Source seçeneğini linqDataSource1 yapıyoruz.8) Projemizi çalıştırdığımızda aşağıdaki görüntüyü elde ediyoruz. 


Bu form üzerinde Kayıt Güncelleme, Silme işlemlerini kolaylıkla yapabiliyoruz.

Mutlu kodlamalar,
Oğuzhan TAŞ
Nisan, 2015

Bookmark and Share