Csharp Programlama Dili ile Zar Oyunu

Microsoft Visual Studio ekranında Yeni bir Proje başlatın. Bu defa proje tipi olarak Windows Form Application seçiyoruz. Artık Konsol Uygulaması (Console Application) uygulaması nadir yapacağız.
Çünkü konsol uygulamaları programlama dilini ilk öğrenirken kullanıcının çok fazla parametre ile uğraşmadan temel bilgileri alması için anlatılır.

1) Şimdi View menüsünden Toolbox (Araç Kutusu) nu seçiniz. Bu araç kutusunda General sekmesindeki nesneleri kullanarak işlemler yapacağız.

2) Yine View menüsünden Solution Explorer'i seçiniz.  Sağ tarafta açılacak bu ekranda program içinde kullanıcağımız nesneler ve dosyalar listelenir. İstediğimiz dosyanın üzerine tıklayarak işlem yaparız.

3) Solution Explorer da Form1 üzerine tıklayınız.

4) Toolbox'tan iki tane PictureBox nesnesini sürükleyip Form üzerine bırakınız. Bu nesnelerin içinde zar resimleri görünecek. PictureBox nesneleri resim-fotoğraf görüntülemek için kullanılırlar.

5) Birinci PictureBox nesnesine pb1, ikinci PictureBox nesnesine pb2 ismini veriniz. 

6) Toolbox'tan bir tane button nesnesi sürükleyip ismine(Name) btnOyna, Text özelliğine de Oyna yazıyoruz. 

7) İki tane de Label nesnesi sürükleyip form üzerine bırakıyoruz. Formumuzun zemin rengini de beyaz yapıyoruz. Yani BackgroundColor değerinde beyaz renk seçimi yapıyoruz.

Görüntü sonuçta aşağıdaki gibi olacaktır.Formumuzu tasarladık, şimdi gelelim C# kodlarını yazma kısmına. Aslında çok fazla kod yazmayacağız.


8) btnOyna butonuna tıklayarak aşağıda görüldüğü gibi içini doldurunuz. Burada yol parametresi bizim her bir zar için oluşturduğumuz zar1.png, zar2.png, ..., zar3.png dosyalarının yer aldığı bölümdür.

            pb1.Visible = true;
            pb2.Visible = true;
 
            Random rastgele = new Random();
            int sayi1 = rastgele.Next(1, 7);
            int sayi2 = rastgele.Next(1, 7);
            label1.Text = sayi1.ToString();
            label2.Text = sayi2.ToString();
 
            string yol = "C:\\Users\\Oguzhan\\Desktop\\Csharp\\ZarOyunu\\ZarOyunu\\";
 
            pb1.Image = Image.FromFile(yol +"zar" + sayi1.ToString() + ".png");
           pb2.Image = Image.FromFile(yol +"zar" + sayi2.ToString() + ".png");
            


9) Formun Load olayına da aşağıdaki kodları yazıyoruz.
            pb1.Visible = false;
            pb2.Visible = false;
            label1.Text = "";
            label2.Text = "";

Programı çalıştırdığımızda aşağıdaki görüntüyü görüyoruz. Her "Oyna" butonuna bastığımızda 1 ile 6 arasında sayı üretiliyor ve biz üretilen sayıya göre ilgili resim dosyasını PictureBox nesneleri içinde gösteriyoruz.Şimdilik bu kadar, umarım zevk almışsınızdır. İlgili zar resim dosyalarını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

ZAR_Oyunu_Resimleri.RAR

Mutlu Kodlamalar,
Oğuzhan TAŞ
Mart, 2015 Bookmark and Share