Excel ile Grafik İşlemleri

Microsoft Excel'in zengin grafik kütüphanesi ile verilerimizi grafiklere dönüştürebiliriz. Yapacağımız sunularda ve raporlarda kullanacağımız grafiklerle daha görsel ve daha belirgin şekilde ifade edebiliriz.

Microsoft Excel'de Bar, Pasta, Çubuk, Alan, Dağılım, Halka, Kabarcık, Radar gibi birçok grafik türü bulunmaktadır. Excel'de Ekle menüsünden kolayca erişebilirsiniz.Şimdi hemen bir örnek üzerinde daha detaylı anlatalım. Aşağıdaki gibi iki şirketin satış cirolarını karşılaştırmak isteyelim. 1. satıra A şirketini, 2.satıra B şirketini yazalım ve aylara göre Şirket Ciro rakamlarını yazalım. 

Sonra aşağıdaki gibi grafiğimizde görünmesini istediğimiz tüm verileri seçelim. Ekle menüsünden Sütün - 3B sütün seçeneğini seçelim. Sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.


Şimdi de partilerin Oy oranlarını bir pasta grafik üzerinde gösterelim. Aşağıdaki gibi verilerimizi girip, Ekle menüsünden Pasta Grafiği seçelim.Grafik üzerinde isteğe göre farklı ayarlamalar yapmak isteyebilirsiniz. Grafik üzerine sağ tıklayarak gelen menülerden bu işlemleri yapabilirsiniz.  

Örneğin Pasta grafiğimizin üzerinde % olarak değerleri görmek isteyelim. O zaman grafik üzerine sağ tıklayp gelen menüden "Veri Etiketi Ekle" seçeneğini seçebilirsiniz.
Excel'in diğer derslerinde görüşmek dileğiyle,
Ocak, 2016
Oğuzhan TAŞ
Bookmark and Share