SQL FULL JOIN Kullanımı

Önceki derslerimizde SQL cümlecikleri yazarak INNER JOIN, LEFT JOIN, RIGHT JOIN kullanımını incelemiştik, aşağıdaki bağlantıdan INNER JOIN, LEFT JOIN, RIGHT JOIN kullanımı ile ilgili yazıyı inceleyebilirsiniz. Daha önce belirttiğimiz gibi bu örnekleri standart SQL(Ansi SQL) olduğu için MySQL, PostgreSQL ve ORACLE gibi tüm veritabanlarında aynı şekilde kullanabilirsiniz. 

SQL INNER JOIN Kullanımı

SQL LEFT JOIN Kullanımı

SQL RIGHT JOIN Kullanımı

Bu dersimizde SQL dilinde FULL JOIN, yani sağdan ve soldan  birleştirme kullanımını inceleyeceğiz. Bu işlem için daha önce yaptığımız gibi Personel ve Departman isimli iki tablo oluşturup veri giriyoruz.  Veri girerken Personel tablosunda departmanID alanı boş olan ve Departman tablosunda da personel tablosunda departmanID olarak yer almayan birkaç kayıt girelim. 

tblpersonel tablosu Tasarımıtbldepartman tablosu TasarımıPersonel Tablosu Listesidepartman Tablosu Kayıtları
SQL dilinde FULL JOIN işleminde iki tablodaki tüm kayıtları getirir.  
Örnek vermeden önce, FULL OUTER JOIN'in  yazım formatına bakalım

SELECT alanlar FROM tablo1 FULL JOIN tablo2 ON tablo1'deki ID alan= tablo2'deki ID alan

Yukarıdaki formata göre SQL Sorgumuz şöyle olacaktır.

select p.ADI, p. SOYADI, d.DEPARTMAN
FROM tblpersonel p
FULL JOIN tbldepartman d
ON p.departmanID=d.departmanID

Bu sorgu sonucunda aşağıdaki şekilden de görüldüğü gibi hiçbir departmana dahil edilmemiş personeller ve hiç bir personel atanmamış departmanlar getirilecektir.

Sonraki derslerimizde  farklı birleştirme işlemlerini inceleyeceğiz, derslerimizi takip etmeye devam edin, konulara sıralı şekilde ulaşmak isterseniz en üstte yer alan SQL Server menüsüne tıklayabilirsiniz. 
 
Mutlu kodlamalar,
Oğuzhan TAŞ
Aralık 2018
Bookmark and Share