Cep Telefonu IMEI Numarasını Öğrenme

IMEI ne demektir?

IMEI ne demek önce onu açıklayalım. Her cep telefonu üreticisi üretilen cep telefonuna eşsiz bir numara verir. Bu bir nevi cihazın TC Kimlik numarasıdır. IMEI (International Mobile Equipment Identity) yani "Uluslararası Mobil Cihaz Kimliği" anlamına gelir, bu numarayı aynı anda tek bir cihaz kullanabilir.

IMEI numarasının gizliliği neden önemlidir?

Bu numara, kötü niyetli insanların ellerine geçerse, bir anda kendinizi suçlu durumda dahi bulabilirsiniz. En çok yapılan işlem yurt dışından kaçak olarak getirilen ve kayıtlı olmadığından dolayı çalışmayan cihazlara yapılan IMEI kopyalama işlemidir. Genellikle cep telefonunuzu tamire verdiğinizde, resmi servisi olmayan tamirciler telefonun IMEI numarasını alıp başka cihaza kopyalayabilirler. Bu nedenle cep telefonunuz arızalandığında genelde cep telefonu markasının resmi servisine götürünüz.

Ayrıca ikinci el olarak aldığınız telefonlar çalınmış olabilir, telefonun çalıntı olup olmadığını da sorgulatarak anlayabilirsiniz. Telefonu çalınan kişi karakola ya da savcılığa gidip suç duyurusunda bulunmuş ve faturayı da vermiş ise telefon BTK tarafından izlenip emniyet güçlerine bildirilir.


İkinci el telefon alırken nelere dikkat edilmelidir?

Tavsiyem, garanti problemi ile karşılaşılmayan kurumsal bir firmadan bütçenizin yettiği bir telefonu almanız ve ikinci el telefonlara çok rağbet göstermemenizdir.

İkinci el telefon alacaksanız sizden önce telefonu kullanan kişiye alırken verilen faturayı isteyin. Faturada yazan IMEI numarası ile cihazdaki IMEI numarasını karşılaştırınız, aynı olması lazım. Faturası olmayan telefonu almayın, hırsız girdiği evden ve iş yerinden fatura ile birlikte telefonu çalmış da olabilir, o zaman aşağıdaki linkten sorgulatmanız şart.

IMEI Numarasını nasıl öğrenirim?

Cep telefonunuzda *#06# tuşlamasını yaparak IMEI numarasını öğrenebilirsiniz. Bu numaranın kayıtlı olup olmadığını aşağıdaki e-devlet web sitesinden sorgulatabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulamaBu sorgulama sonucunda cihazın IMEI numarasının kayıtlı olup olmadığı, marka ve modeli de görüntülenecektir. Marka ve modelde de farklılıklar olmaması gerekmektedir.

İyi günler dilerim,
Oğuzhan TAŞ
Kasım 2017
Bookmark and Share