HakkımdaSummary

Oğuzhan TAŞ received his PhD degree in Computer Engineering from the Istanbul Sabahattin Zaim University in 2022, master's degree in Computer Engineering from the Firat University and bachelor's degree in Computer Science from Firat University. His research interests are in cryptography, machine learning, network security, IoT security and Blockchain. For over 20 years, he has developed and maintained business software solutions and web applications that can be used many colleges, universities and companies. He has been teaching courses on Introduction to Programming with C/C++, C# and Python, Database Management Systems, Unix/Linux Programming, Software Engineering, Advanced Internet Applications, Web Programming & Design, Visual Programming since 2000. Furthermore, in past, he developed many software projects with Matlab, Qbasic, Visual Basic, Fortran, Dbase, Delphi programming languages. In addition, he has official Oracle OCA Database Management Certificate and Blockhain IBM Hyper Ledger certificate. His web address is http://www.oguzhantas.com
 
Neler yaptım?

Üniversitedeyken Microsoft QBasic, Microsoft Fortran, Borland DBase, Turbo C dillerini mecburen derslerde kullanmıştım, Turbo Pascal'ı üniversite yaz stajından ümit ettiğim verimi alamayınca, can sıkıntısından öğrenmiştim, iyi ki de öğrenmişim Pascal'dan Delphi'ye geçiş rahat olmuştu. Microsoft Visual Basic  ve Borland Delphi ile tanışmam da yaz aylarında kendi araştırmalarımla oldu. Çok emek verdim ama şimdi bu dillerin hiçbirini kullanmıyorum.

Kullandığım programlama dilllerini ikiye ayırabilirim. Akademik ortamda yani ders verirken, bir de profesyonel ortamda iş yaparken. Akademik ortamda ağırlıklı Programlamaya Giriş ve Veri Yapıları gibi dersleri anlatırken C, C++. Kriptografi vb. uygulamaları için hız önemli olduğundan C, C++ tercihim. Özellikle yapay zeka uygulamalarında geniş kütüphanesinden dolayı Python(NumPy, Matplotlib, Scipy, ScikitLearn, Keras).

Profesyonel Ortamda, görsellik ön planda olduğundan; Delphi ve C# kullandım. 90'lı yıllarda başlayan Delphi ile tanışmam, Microsoft Visual Studio özellikle 2005-2007 yıllarında piyasaya hakim olana kadar sürdü. Bir programlama dili ile yazdığınız binlerce satırı bir kenara bırakıp, hemen diğerine atlayamadığınızdan, eski bir programcı için geçiş biraz sancılıdır. Veritabanı olarak SQL Server, FireBird, MySQL, ORACLE ve Access kullandım. Web Ortamında 90'lı yıllarda önce ASP ve Access, 2008'den bu yana da PHP-MySQL ve ASP.net SQL Server ikilisini kullanmaktayım.


İş Deneyim:
1999-2006 arası başta Bilgisayar Mühendisliği dersleri olmak üzere, ülkemin çeşitli üniversitelerinde akademisyen olarak dersler verdim. Halen özel ve resmi kuruluşlarda eğitim vermeye ve yazılım geliştirmeye devam ediyorum.

* Mobil Programlama (Google Flutter)
* Görsel Programlama (C#)
* Web Programlama (HTML5, CSS3, Bootstrap, PHP)
* Web Programlama-II (JavaScript, Jquery, PHP-AjaX, REACT)
* Nesne Yönelimli Programlama (C++ ve Java ile)
* Unix Programlama-I
* Unix Programlama-II (BashScript ağırlıklı)
* Arduino Programlama (C dili ile)
* Programlama Giriş (Python ile)
* Programlamaya Giriş (C# ile)
* Programlamaya Giriş (C ile),
* Veri Yapıları (C++ ve Java ile),
* Yazılım Mühendisliğindeki Gelişmeler,
* Veritabanı Yönetim Sistemleri (Teorik),
* Veritabanı (Access-Microsoft SQL Server, MySQL Uygulamaları ile )
* Bilgisayar Mühendisliğindeki Gelişmeler (Yapay Zeka, DNA Bilgisayarı, Kuantum Hesaplama...)
* İnternet Programcılığı (PHP, MySQL, AJAX),
* Gelişmiş İnternet Uygulamaları,
* Grafik ve Animasyon (Flash, PhotoShop ve FireWorks ile)
* Web Tasarım (HTML, CSS, Jquery, JavaScript, ASP.net SQL Server),
* Açık Kaynak İşletim Sistemleri(Linux ve Unix (Pardus, Debian, Ubuntu, RedHat, Mint, Arch, CentOS, Fedora, Suse dağıtımları)  
* Excel ile Makro Programlama (VBA - Visual Basic for Applications) 

Yazılım Geliştirme ve Eğitmenlik
İstinye Üniversitesi Bilgisayar bölümlerinde dersler vermekteyim.

Çalışma alanları:  Nesnelerin İnterneti,  Ağ Güvenliği, Makine Öğrenmesi, Blok Zinciri.

Youtube Sayfası: https://www.youtube.com/oguzhantas
Github Sayfası  http://www.github.com/oguzhantas
LinkedIn Sayfası: https://www.linkedin.com/in/oguzhan-tas/