Kitap Yorumları

 
Başlık Netbeans ve Eclips eşliğinde Java8 
Yazar Memik Yanık
Dili Türkçe
Yayınevi Seçkin
Yorum Ara verdiğim kitap inceleme olayına devam ediyoruz. Memik Yanık'ın yeni kitabı Java8'i inceliyorum. Hiç programlama bilmeyenlerin bile kolaylıkla anlayacağı, birçok kitapta hiç değinilmeyen Swing kütüphanesi işlenmiş, en temelden konular bir bütünlük içinde anlatılmış. Veritabanı biz programcıların en ihtiyacı olan konu, JDBC (Java Database Connectivity) de MySQL, Derby, SQL Server örnekleriyle işlenmiş. Java o kadar geniş bir dil ki bir kitapta anlatmak mümkün değil. Java'ya yeni başlayan ve orta seviye kullanıcılar için önerilir. #java #java8
 
Başlık C/C++ ile Programlama
Yazar Deitel & Deitel
Dili Türkçe
Yayınevi Sistem Yayıncılık
Linkler Sistem Yayıncılık Sayfası
Puan 9
Yorum Uluslarası üne sahip, Boğaziçi Üniversitesi dahil birçok üniversitede ders kitabı olarak kullanılan bu kitabın Türkçe'ye de çevrilmesi açıkçası beni oldukça sevindirdi. Türkçe piyasada bayağı C/C++ üzerine kitap bulabilirsiniz. Başlangıçtan Uzman Seviyeye kadar bir kitap yazmak çok zordur, genelde kitaplar ya Başlangıç-Orta seviye ya da Orta-İleri seviye olur. Deitel'ler bunu diğer kitaplarında olduğu gibi başarmış, fiyatının pahalı olması dezavantaj. How to serisi aşağı yukarı bütün programlama dillerini içeriyor. Java ve CSharp kitaplarının da Türkçe'ye çevrilmesi güzel olurdu.

 
Başlık C Programlama Dili
Yazar Brian W. Kernighan, Dennis M. Ritchie
Dili Türkçe
Yayınevi DaisyScience Yayıncılık
Linkler DaisyScience
Puan 8
Yorum Sadece C anlatılan, C++ anlatılmayan bir kitap. C Programlama dilini geliştiren ve Unix'i icat eden iki dehanın kitabı. Sadece ANSI C anlatıldığı için sayfa sayısı ve içeriği düşük. Ama yine de tüm C/C++ kitabı yazarlarının kaynak gösterdiği bir baş yapıt, okumakta fayda var, birçok kitapta geçen örnekler buradan alınma, güzel bir özet ama programlamayı sıfırdan öğreten bir kitap değil.