Excel hücrelerinde yıldız koyarak bilgi gizlemek

Artık hemen hemen tüm yazılımlardan Excel dosyası şeklinde verileri aktarma olanağı veriyor. Bazı durumlarda Excel hücrelerindeki bilgilerin gizlenmesini, karakterler yerine yıldız koymayı isteyebiliriz.Bu yazımızda bu işlemin nasıl yapıldığını inceleyeceğiz.Ardından B sütün başlığı üzerine sağ tıklayıp gelen menüden EKLE seçeneğini aşağıdaki gibi seçiyoruz.
Ardından A sütunu yanında boş bir B sütunu açılıyor. B2 hücresine tıklayıp aşağıdaki formülü yazıyoruz. Bu formül; 9 haneden oluşan numarayı soldan 2 karakter, sağdan 2 karakter alıp, ortaya da 5 yıldız koyup numarayı gizliyor. 

=BİRLEŞTİR(SOLDAN(A2;2);YİNELE("*";5);SAĞDAN(A2;2))

Yukarıdaki formülü B2 hücresine yazdıktan sonra hücrenin sağ alt kısmına fareyi getiriyoruz ve + işareti çıkınca, farenin sol tuşuna basıp aşağı doğru çekiyoruz ve sonuç aşağıdaki gibi oluyor.
Bundan sonra artık gerçek numaraları gizleyebiliriz, bunun için A sütun başlığı üzerine sağ tıklayıp gelen menüden GİZLE seçeneğini seçiyoruz. Aşağıdaki gördüğünüz gibi A sütunu gizlenip sadece yıldızlanan numaralar görünüyor.

Şimdi de İsimlerin ilk iki harfini gösterip, kalan kısımlar yerine yıldız(*) koyalım. Bu işlem için D sütunu üzerine sağ tıklayıp yine yukarıda yaptığımız gibi boş bir sütun açıyoruz ve D2 hücresine = yazıp formülümüzü yazmaya başlıyoruz. Bu formülde SOLDAN fonksiyonu soldan 2 karakter alıyor, YİNELE fonksiyonu da C2 hücresinde yazan bilginin 2 eksiği kadar yıldız basıyor. 


=BİRLEŞTİR(SOLDAN(C2;2);YİNELE("*";UZUNLUK(C2)-2))
Yine aynı mantıkla hücreni sağ alt köşesine fareyi getirip + işareti çıkınca farenin sol tuşuna basıp aşağı çekiyoruz. Sonuç aşağıdaki gibi oluyor. Bundan sonra C sütun başlığı üzerine sağ tıklayıp yine gelen menüden GİZLE seçeneğini kullanabiliriz.
 Aynı işlemi Soyadı sütunu için de yapabilirsiniz. Tüm işlemlerden sonra Excel dosyamız aşağıdaki gibi görünecektir.Böylece istediğiniz sütun içindeki bilgileri gizleyerek, öğrenci notlarını ilan ederken Kişisel Verileri Koruma Kanunu'na göre notlarımızı rahatlıkla ilan edebiliriz.

NOT: İngilizce Excel kullananlar için;

SOLDAN fonksiyonu yerine LEFT, 
SAĞDAN fonkisyonu yerine RIGHT,
BİRLEŞTİR fonksiyonu yerine CONCATENATE,
UZUNLUK fonksiyonu yerine LEN,
YİNELE fonkisyonu yerine REPT fonksiyonu kullanabilirler.

Excel ile İlgili tüm yazılar

İyi çalışmalar dilerim,
Oğuzhan TAŞ
Ocak 2021


Bookmark and Share