Mac Bilgisayarınıza Windows 7 Yükleme

Şüphesiz MacBook içinde gelen MacOSX ya da son adıyla OSX işletim sistemi, çok sağlam ve dayanıklı aynı zamanda kullanışlı bir işletim sistemi. Fakat ne kadar OSX avantajlarından bahsetsek de Windows üzerinde çalışan birçok profesyonel uygulama var bu nedenle zaman zaman Windows'a ihtiyaç duyuyoruz. Örneğin geçenlerde bir Apple mağazasına gittiğimde, Mac bilgisayara Windows kurmuşlardı ve üzerinde bir ön muhasebe yazılımı çalışıyordu. Mac uygulama mağazasında Türkçe muhasebe programı bulmak problem olduğu için mecburen bu yola başvurup Windows kurmuşlar. Aslında Microsoft ve Apple arasındaki rekabet giderek dayanışmaya dönüşmüş durumda. Microsoft firması OSX işletim sistemi kullananlara özel bir Office for Mac sürümü de çıkarmış durumda.
 
Gelelim benim Windows kurma nedenime,  başlıca nedenler Visual Studio ve SQL Server. Her ne kadar PHP-MySQL için OSX tarafını ayarlamış olsam da Csharp ile görsel uygulamalar geliştirmek için mecburen Visual Studio kurmak ve Windows kullanmak zorundayım. (Düzeltme: Artık bu durum değişti, Visual Studio 2017 ve SQL Server yazılımları MacOSX ve Linux üzerine kuruluyor. Microsoft diğer işletim sistemlerine de destek vermeye başladı. .Net Core ile de açık kaynak .Net kütüphanesi sunuyor. Fakat Visual Studio'nun eski versiyonları  OSX ve Linux'de çalışmaz. )

Şimdi, MacOSX veya OSX bilgisayarınıza nasıl Windows yükleyeceğimize bakalım. İki yöntem var.

a) İlk yöntem OSX üzerine sanal bilgisayar kurup, bu sanal bilgisayara Windows kurmak. Bu yöntem biraz yavaş olduğu için tercih etmedim. ORACLE firmasının ücretsiz sunduğu VirtualBox ile sanal makine oluşturabilirsiniz. 

b) İkinci yöntem ise sabit diskinizi bir bölümüne Windows kurup, açılışta hangisinin çalışacağını seçmek. Bu yöntem performans bakımından daha iyi, bu nedenle bunu tercih ettim. UYARI: Klasik bir uyarı olacak ama lütfen sisteminizin yapısını değiştirecek bir çalışma yaparken yedek almayı unutmayınız. Ayrıca bataryanın dolu olup olmadığına mutlaka dikkat ediniz.

Şimdi geçelim Dual Boot (İkili Açılış) şeklinde OSX üzerine Windows kurmaya;

1) OSX işletim sisteminizde Boot Camp uygulamasını çalıştırmak için Launchpad simgesine tıklayın.

 
2) Sonra gelen pencerede Diğer simgesine tıklayın.

3) Ardından Boot Camp yardımcısı simgesine tıklayın. 

4) İlk gelen pencerede SÜRDÜR butonuna tıklayın.

5) Sonrak aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız, burada "Bu Mac için Windows destek yazılımı indir" seçeneğini seçerseniz bilgisayarınız için gerekli sürücüler indirilecekttir. Sürücüler elinizde yoksa indiriniz ve sonraki adıma geçiniz.
 
6) Windows7.ISO dosyanız flash bellekte, bilgisayarınızda veya DVD'nizde varsa, Bootcamp ekranında sizden Windows ISO dosyasının yolunu soracaktır, yolu seçip çalıştırınız.
 
 
7) Uzun bir süre bekledikten sonra Windows 7 kurulumu tamamlanacaktır. Windows 8 kurmaya çalıştım, kuruldu ama Macbook Pro'da Kablosu(Wireless) kartı tanımadığı için, daha doğrusu Bootcamp içinde Windows 8 için kablosu ağ sürücüsü olmadığı için sildim. Windows 7'de bir sorunla karşılaşmıyorsunuz, bütün sürücüleri tam yükleyip kullanabiliyorsunuz.
 
 
Şu noktayı vurgulamak lazım sürekli OSX içindeki yazılımları update edin, belki Boot Camp'in yeni versiyonlarında Windows 8 sürücüleri de desteklenir.
 
UYARI: Windows - Denetim Masası- Yönetim Araçlar'da yer alan hard diskin bölümleri arasında kesinlikle oynama yapmayınız, aksi takdirde OSX işletim sistemini bozar ve saatlerce OSX kurmakla ulaşırsınız. 

Kurulum bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve siyah ekranda iken sürekli ALT tuşuna basın, aşağıdaki gibi bir menü gelecek ve işletim sistemlerinden birini seçmenizi isteyecektir. 
Belli bir süre cevap vermezseniz de varsayılan olarak hangi işletim sistemi ayarlanmışsa ondan başlayacaktır. Şimdi artık istediğiniz işletim sisteminden bilgisayarınızı başlatabilirsiniz, yurt dışında birkaç developer'in Ubuntu Linux ve OSX'i beraber kurduğunu gördüm, Windows dışında başka işletim sistemlerini de OSX ile beraber kullanabilirsiniz. 

Aşağıdaki referansı inceleyerek OSX İşletim Sistemi ile beraber Windows 8 kurulumunu yapabilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim.
Oğuzhan TAŞ - 2014

REFERANSLAR
http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows-8/install-windows-on-mac
Bookmark and Share