SQL Server ile View Oluşturmak

Bu dersimizde, SQL Server ile View Oluşturma işlemini inceleyeceğiz.  Daha önceki derslerimizde Personel, Departman ve Maaş tablolarını oluşturmuştuk. Bu dersimizde bu tabloları kullanarak View(Görünüm) oluşturacağız. View oluşturmanın iki önemli faydası vardır.

1) Tablolarımızdaki alanların tamamını değil de bir kısmını görüntülemek isteyebiliriz. Örneğin Personel tablosundan sadece ADI ve SOYADI alanlarını listeyelen bir rapor almak isteyebiliriz. Diğer alanları göstermeyerek bilgi kısıtlaması ve güvenliği sağlayabiliriz.

2) Sadece belli alanlar sorgulandığından sorgu sonucu hızlı dönecektir. 

Microsoft SQL Server Management Studio ekranında sağ tarafta, veritabanı adının hemen altında  yer alan View  sekmesi altında oluşturduğunuz View'leri görebilirsiniz. Bu listeyi tazelemek için Veritabanı üzerine sağ tıklayıp Refresh(Tazele) komutunu veriniz. Burada View üzerine sağ tıklayarak New View seçeneğinden arayüz ile de View oluşturabilirsiniz ama biz Yeni bir Sorgu ekranı (New Query) açarak View oluşturacağız. 

CREATE VIEW view_personel_departman
AS
SELECT p.ADI, p.SOYADI, d.DEPARTMAN
FROM tblpersonel p, tbldepartman d
WHERE p.departmanID= d.departmanID
GO

Yukarıda View'i çalıştırmak için SQL Server üst menüsünde yer alan Kırmızı Ünlem(!)'e basınız. İşlem başarılı şekilde tamamlanınca "Successfully" ile başlayan mesajı alt kısımda göreceksiniz. Eğer bir hata varsa kırmızı bir İngilizce mesaj göreceksiniz. 

Peki şimdi bu View'i nasıl çalıştıracağız? New Query komutunu vererek yeni bir sorgu ekranı açınız ve aşağıdaki satırı yazdıktan sonra Ünlem işaretine basarak çalıştırınız. 

SELECT * FROM  view_personel_departman
 
Şimdi de üç tabloyu birleştirelim. tblPersonel Tablosundan ADI, SOYADI, tblDepartman tablosundan DEPARTMAN ve tblMaas tablosundan MAAS alanını ekrana döndüren View'i yazalım.

CREATE View View_Personel_Maas_Departman
AS
SELECT p.ADI, p.SOYADI,d.DEPARTMAN, m.MAAS
FROM tblpersonel p, tblmaas m, tbldepartman d
WHERE p.departmanID= d.departmanID 
AND m.personelID=p.personelIDYukarıdaki View'i çalıştırmak için yeni bir Query ekranı (New Query) ekranı açıp aşağıdaki satırı yazıp Ünlem işaretine basarak çalıştırınız.

SELECT * FROM View_Personel_Maas_DepartmanMutlu kodlamalar,
Oğuzhan TAŞ
Ocak, 2019
 
Bookmark and Share