Kredi kart numarasını yıldızlama

Bu yazımızda Kredi kart numarasını yıldızlama işlemi yaparak, kredi kartının tam bilgisini bankaların yaptığı gibi ekstrelerde gizleyeceğiz. Tek haneleri aynen yazıp çift hanelere yıldız(*) koyacağız.

Bunun için Visual Studio'da yeni bir Asp.net projesi açıp, bir WebForm ekleyiniz. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi 4 tane textbox ekleyip ID bilglerine sırayla txt1, txt2, txt3 ve txt4 yaptık. Bir tane de button ekleyip ID değerini btnCevir yaptık, ardından alt satıra bir Label ekleyip ID değerini lblSonuc yaptık.  

 

Şimdi kodla düğmesine tıklayıp aşağıdaki kodları yazalım. Önce metin kutularını (textbox) birleştirip, kartno ismini verdiğimiz tek bir string değişkenine atıyoruz. Ardından bir for döngüsü ile 0'dan başlayıp kartno string değerinin uzunluğu kadar döndürüyoruz. C# programlama dilinde bu string uzunluğu için Length() fonksiyonundan yararlanıyor. Daha sonra for döngümüzdeli i değerini mod 2'ye göre alarak çift ise * tek ise string indisi ne ise onu yazıyoruz. 

     protected void Button1_Click(object sender, EventArgs e)
        {
 
           
            string kartno = txt1.Text + txt2.Text + txt3.Text + txt4.Text;
            string sonuc="";
            for (int i = 0; i < kartno.Length; i++)
            {
                if (i % 2 == 0)
                    sonuc += kartno[i];
                else
                    sonuc += '*';
           }
            lblSonuc.Text = sonuc;
        }
 


Sonuçta görüldüğü gibi Asp.net C# ile kredi kartımızın tek hanelerini olduğu gibi bırakıp, çift hanelerini yıldızlayarak bilgiyi kodladık

Mutlu kodlamalar,
Oğuzhan TAŞ
Aralık, 2018

Bookmark and Share