Unable to find git in your PATH Hatası nasıl çözülür?

Flutter'ı özellikle Visual Studio Code üzerinde çalıştırırken bu hata ile karşılaşabilirsiniz. Flutter'in versiyon kontrolü yapması için Git yazılımının bilgisayarınızda kurulu olması gerekmektedir. Git versiyon kontrol yazılımıdır, git komutları ile yazılım geliştiricilerin yaptıkları tüm çalışmalar dallanma(branch) şeklinde görülebilir. Yazılımın istenilen versiyonları arasında geçiş yapılabilir. 
 
Unable to find git in your PATH Hatasının nedeni Git yazılımı üzerinde yol(patika) tanımının tanıtılmamasından kaynaklanır. Windows işletim sistemi üzerinde Gelişmiş Sistem Ayarları - Ortam Seçenekleri menüsünden flutter yolunu tam tanımlamış olsanız dahi bu hatayı alırsınız. 

Çözümü için aşağıdaki komutu Powershell veya Komut sisteminde yazıp Enter'a basınız.

git config --global --add safe.directory D:/Flutter
 
Burada kendi Flutter kodlarım D:/Flutter klasöründe olduğu için bu yolu yazdım. Sizin flutter  kurulumunuz neredeyse o yolu yazabilirsiniz. Bu işlemden sonra yeni Flutter Projesi oluşturmak için  Visual Studio Code üzerinde aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. Görünüm- Komut Paleti menüsünden  birçok komutu verebilirsiniz. Örneğin Flutter Doctor ile bilgisayara kurulan tüm araçları kontrol edebilirsinizKomut Paletini açtıktan sonra Flutter-New Project komutu ile yeni bir Proje başlatınız. Sonraki aşaamada bu projenin bir uygulama mı(Application) olacağı sorulur. Burada ilk seçenek olan Application seçilir.

Bu işlemden sonra yeni Flutter Projesi oluşturmak için Visual Studio Code üzerinde aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. Görünüm- Komut Paleti menüsünden birçok komutu verebilirsiniz. Örneğin Flutter Doctor ile bilgisayara kurulan tüm araçları kontrol edebilirsiniz.
 
 
 
Aşağıdaki ekranda Application seçeren Yeni bir Uygulama projesi oluşturacağınızı belirtmiş oluyorsunuz.Şimdilik bu kadar, gelecek yazılarda görüşmek üzere.

Mutlu kodlamalar,
Oğuzhan TAŞ
Aralık 2023.


 
Bookmark and Share