Windows ve Linux İşbirliği

LINUX vs WINDOWS yerine Linux & Windows(LAW:)
 

Amazon'un Ubuntu Linux desteği ve neredeyse Amazon'da açılan her bulut işletim sisteminde Ubuntu'nun kullanılması, Microsoft'un işletim sisteminde pazar payı kaybetmesi demek.
 

Gelecekte, tüm kullanıcıların bulut tabanlı işletim sistemi kullanması birçok fayda sağlayacak. Tabi bu durumdan antivirüs şirketleri ciddi zarar görecek, hatta tamamen olmasa da pazar paylarını kaybedip, işçi çıkaracaklar.
 

İnsanlar artık her yerden verilerine erişmek, veri kaybı yaşamamak, esnek bir çalışma ortamı istiyor ve de en önemlisi para ödememek istiyor. Bunu yapan firmalar kazanacak, "nereden kazanacak, her şey bedava diyeceksiniz" Hayır bedava değil, çok düşük aylık ücretler ödeyecekler.


Gelecekte Windows daha güvenli olacak, çünkü işletim sistemi çekirdeğini tamamen Linux gibi yapılacak. Hem daha hızlı çalışacak, hem de daha güvenli olacak. Bu kolay bir iş değil, zira Windows'ta 2.5 milyon satır C/C++ kodu olduğu söyleniyor.
 

Kullanıcı arayüzü bakımından (User Interface) Windows'un üstünlüğü teknolojik bakımdan da güçlendirilirse ve hızla artan Linux dünyasındaki kullanıcıların yadırgamayacağı bir ortam sunulursa Windows pazar payını artırır.
 

Oracle gibi sağlam ve güçlü bir müşteri kitlesine sahip veritabanı üreticilerinin RedHat Linux'ü ve biraz mutasyonu olan Oracle Linux'u tercih etmeleri de Microsoft'u endişelendirmiş görünüyor. Oracle firması, sunucu üreticisi ve Java'nın yaratıcısı Sun firmasını ve MySQL veritabanını da bünyesine katmasıyla Microsoft'un enterprise anlamda pazar payını etkilediği söylenebilir. IBM'in de bulut sunucularında Linux'a ağırlık vermesi, Microsoft'un vizyonunu değiştirmesine neden oldu. Microsoft'un bulut sistemi Azure üzerinde Linux sunuculara yer vermesi iki farklı dünyayı bir ortamda buluşturmuştu zaten.
 

Son kullanıcı pazarında üstünlüğü kaybetmek istemiyorsa, evet Microsoft, Linux'a rakip olmak yerine kardeş olmalı, adım doğru ama Microsoft'un çok çalışması gerekiyor. Bu arada Microsoft'un yeni CEO'su Satya Nadella'yı da tebrik etmek gerekiyor, gerçekten riskli ve devrim gibi bir adıma imza atıyor.


Bu makale çeviri değildir.

Oğuzhan TAŞ
Mart, 2016 

BİLGİ KAYNAKLARI:
http://www.theverge.com/2016/3/30/11331014/microsoft-windows-linux-ubuntu-bash
https://en.wikipedia.org/wiki/Sun_acquisition_by_Oracle
 


Bookmark and Share