Arduino ile Ultrasonik Sensör Kullanarak Mesafe Ölçümü

Bu yazımızda Arduino ile Arduino ile Ultrasonik Sensör Kullanarak Mesafe Ölçümü işlemini inceleyeceğiz. HCSR-04 mesafe sensörü ile işlemleri gerçekleştireceğiz. Kodların tamamını da aşağıda bulabilirsiniz.

Gereken malzeme listesi

1 Adet Arduino Uno
1 Adet BreadBoard
1 Adet HCSR-04 mesafe sensörü


Bağlantıları aşağıdaki gibi yapıyoruz. Hemen hemen tüm elektronik devrelerde olduğu gibi bir giriş VCC(+5 Volt) , bir giriş GND(Toprak) ucunu breadboard üzerinden Arduino Uno'ya bağlıyoruz. Genelde GND için siyah, VCC(+5 Volt) güç için kırmızı kablo kullanıyoruz, kural değil ama genede böyle bir bağlantı tarzı var. Sonra 5 numaralı port Trig çıkışı ve 6 numaralı ise Echo Girişi olarak ayarlandı. Alttaki şekilde bağlantı noktalarını daha iyi görebilirsiniz.

Şimdi genel devre bağlantısını aşağıdaki şekilde görebilirsiniz.


Mesafe ölçmek için hızını bildiğimiz bir sinyal göndererek bu sinyalin gidiş geliş zamanını kaydeder ve standart fizik denklemlerinden mesafeyi(yolu) bulabiliriz. Aşağıdaki klasik fizik denklemini hatırlayalım.

Hız(V) = Yol(X) / Zaman(t)

Burada mesafe(yol) ise X=V.t olur, yani yolu bulmak için hız ve zamanı çarparız. Tabi sinyal gidiş geliş mesafesi bulunduğundan bunu ikiye bölmemiz gerekir.


Aşağıdaki kodlarda önce 5 nolu çıkış portunu 2 saniye süreyle aktif yapıp daha sonra durduruyoruz. mesafe 20'nin altında düştüğünde ekrana mesafe 20'nin altına düştü DUR şeklinde bir mesaj yazıyoruz. 6 numaralı port ise giriş portumuz.

void setup() {
 
   Serial.begin(9600);
   pinMode(5,OUTPUT);//Trig Çıkışı
   pinMode(6,INPUT); //Echo Girişi
 
}
 
 
void loop() {
 
   digitalWrite(5,1); 
  delay(2000);
   digitalWrite(5,0);
 
    int zaman=pulseIn(6,1);
    int mesafe=(zaman/2)/28.97;
 
  Serial.print("Algilanan Mesafe=");
   Serial.println(mesafe);
    delay(100);
    if (mesafe<20)
         Serial.println("mesafe 20 altina indi, DUR");
    delay(500);
 
}


Simülasyonu başlattıktan sonra sensör üzerine bir defa tıklayınca top şeklinde bir cisim çıkacak, bu cismi ileri geri hareket ettirdiğinizde Seri Monitör Ekranından size bilgi verecek.


Sonraki Konu: Arduino ile Ultrasonik Mesafe Sensörü ile Mesafeye Göre Led Yakımı

İyi çalışmalar dilerim,

Mutlu kodlamalar,
Mayıs 2023
Oğuzhan TAŞ


Bookmark and Share