Bir klasördeki dosya isimlerini betik ile alma

Bu işlem için basit bir BAT dosyası hazırlayacağız, eski DOS kodlayıcıları bilir. Halen Windows altında bu DOS komutlarını kullanabiliyoruz, bazen bize böyle avantajlar sağlayabiliyor. Bu yazının altında temel DOS komutlarını öğreneceğiniz ayrı bir yazıya linkler yer almaktadır. 
 
 
Örneğin bir dizin içindeki tüm JPG resim dosyalarının listesi bize gerektiğini düşünelim. Aşağıdaki kodları kopyalayıp Notepad'e ya da başka bir editöre yapıştırın. Dosya adını da ISIM.BAT verin, uzantı BAT veya CMD olabilir.  Ardından oluşturduğunuz dosyaya tıklayın dosyaJPG.txt dosyası içinde klasördeki tüm JPG dosyaları listelenecek.

@echo off
echo ############### Islem Basliyor #################
cls
dir /b *.jpg > dosyaJPG.txt
echo ############### Islem Bitti ####################
start dosyaJPG.txt
exit

 
Aşağıdaki gibi tüm JPG dosyaları listelenecektir, şimdi bunları kopyalayıp istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz. Bu bilgiyi şu amaçla da kullanabilirsiniz, örneğin bir Windows sunucuda dizine atılan tüm dosyaların isimlerini hangi dosyaların değiştiğini görmek istiyorsunuz. Dosya ismini o günün tarihine ayarlamanız mümkün, bu işlemi alttaki yazıda anlattım, tarihe göre sıralı bir şekilde dir komutuyla listeme yapabilirsiniz.

"start" komutu da Windows altında ilgili programları çalıştırır, bu komutu kullanarak da Windows Zamanlayıcı içinde belli zamanda belli işler yaptırabilirsiniz.



Toplu işlem dosyalarını Windows altında oluşturma ile ilgili aşağıdaki yazıyı da okuyabilirsiniz

Windows Altında Toplu İşlem Dosyası Oluşturma

Mutlu kodlamalar,
Oğuzhan TAŞ

 
Bookmark and Share