Turksat 4A yeni Uydu Frekans Ayarları nasıl yapılır?

Sürekli sorulan sorulardan biri olduğu için buraya yazayım dedim, bir de kanal frekanslarını sürekli akılda tutmak mümkün olmadığında buraya not alayım dedim.  Ekran resimlerini de fırsat bulunca koyacağım. Uydu ayarları artık çoğu uyduda Türkçe olduğu için bu ayarları herkes yapabilir, elektronik mühendisi filan olmanıza gerek yok. 


 
İlk önce şunu belirteyim, Türksat Kanal Güncelleme Sistemi (TKGS) ile uyumlu uydu alıcıları yeni frekansları otomatik olarak güncelleyecektir, bu uydularda hiçbir ayar yapmanıza gerek yok.  Benim kullandığım Goldmaster RANGER için aşağıdaki Frekansları girdiğimde uydu  Turksat 4A için ayarlanmış oldu, aynı frekansları siz de kendi uydunuzda yapabilirsiniz. Kumadanızın MENU bölümüne girdikten sonra Yukarı-Aşağı ok tuşları ile menüler arasında dolaşabilirsiniz.  

1) İlk önce bütün kanal listesini ilk menüden siliniz, silmezseniz kanal karmaşası olacaktır.  


2) Sonra menülerde Uydu Listesi' ne girerek Turksat 2A/3A'nın seçili olduğundan emin olunuz. 
3) Kanal Arama kısmına girip, TP Aramayı seçiniz.4) TP Aramayı seçtikten sonra, ekrana gelen listeye Turksat 4A'nın bilgilerini ekleyeceğiz. Alt kısımda görüldiğü gibi EKLE menüsünü açmak için kumanda üzerindeki YEŞİL tuşa basınız , sonra kumanda üzerindeki rakamları kullanarak aşağıdaki değerleri giriniz. İki frekansı da girdikten sonra kanal aramayı başlatmak için kumanda üzerindeki MAVİ tuşa basınız. Türksat 4A Uydu Kanal Frekansları:
 
Frekans: 11844
Polarizasyon: Dikey V
Sembol Oranı: 2222
FEC 3/4
Şebeke Arama: Açık
 
 
Frekans: 11747
Polarizasyon: Yatay H
Sembol Oranı: 27500
FEC FEC 5/6
Şebeke Arama: Açık


NOT : Lütfen  LNB ayarları ile oynamayınız, oynadıysanız veya sizden daha önce biri başka menülere girip karıştırmışsa Fabrika Ayarlarına Dön seçeğini kullanabilirsiniz. Ayarlarda Şifresiz seçeneğini seçmeyi unutmayın aksi takdirde binlerce kanal bulacak ama 400 civarı kanal açılacaktır.

Bu arada bu uyduyu az yer kaplaması, USB'den güncellenebilir olması ve Goldmaster teknik desteğinden memnun kalmam nedeniyle tavsiye ederim. Diğer uydu özelliklerini Goldmaster web sitesinden bakabilirsiniz.  
Bookmark and Share