Ana Bant İletimi (Baseband Transmission)

Ana Bant İletimi (Baseband Transmission)

Bilgisayar Ağlarında geçen bir konu üzerine kaynak oluşturmak için aşağıdaki çeviriler yapılarak, rahat anlaşılması için yorumlar eklenmiştir. 

NRZ (Non Return Zero)
Sinyal pozitif veya negatiftir, asla sıfır değildir. Eğer hat boşta ise ne pozitif ne de negatifse iletim yoktur. İkili sistemde 1 pozitif voltajı, ikili sistemde 0 negatif voltajı temsil eder. Aşağıdaki grafikte ikili sistemde  iletim görülmektedir. (11011000100) NRZI (Inverting Non Return Zero- Sıfıra Dönmeyenin Tersi) Sadece 1'de iken değişim olur, 0'da iken değişim olmaz.
Manchester kodlama fiziksel katmanda kullanılan senkron(eş zamanlı) saat kodlama tekniğidir.  Manchester kodlamada lojik 0 ifadesi; 0'dan 1'e geçişte bitin ortasında, lojik 1 ifadesi ise 1'den sıfıra geçişte bitin ortasında belirtilir.  0 1 1 1 1 0 0 1 bit kümesi 01 10 10 10 10 01 01 10 olarak kodlanır. Aşağıdaki şekildeki kodlamada ise 1 0 1 0 0 1 1 1 0 0 1 bit kümesi 10 01 10 01 01 10 10 10 01 01 10 olarak kodlanmıştır  Diğer bir ifade ile Clock(saat) ile Verinin(Data) XOR'lanmış halidir. 
Differential Manchester Encoding (Farksal Manchester Kodlama) Bu teknikte 1 ve 0 geldiğinde bitin ortasında daima değişiklik olur.  İki yaklaşım vardır, birinci yaklaşımda 0 geldiğinde mevcut sinyal bitin ortasına kadar devam edip sonra değişir, 0 geldiğinde mevcut sinyal hemen değişir. Aşağıdaki şekle bakalım. Data'nın hemen altındaki dijital sinyale bakalım. Data 1 geldiğinde hemen 1'den sıfıra bitin ortasında dönmüş, 0 geldiğinde mevcut durumu bitin ortasına kadar koruyup sonra dönmüş. Ardından 1 geldiği için sinyal bitin ortasında 1'den 0'a düşmüş, 0 geldiğinde mevcut durumu bir süre korumuş sonra hemen bitin ortasında değişmiş. 

Özetle bitin ortasında illa ki değişim oluyor, ister 0 ister 1 gelsin bitin ortasında mutlaka değişecektir. Fakat 1 geldiğinde hemen değişecek, 0 geldiğinde mevcut durumda bitin ortasına gidip sonra değişecektir. 

Alternatif farksal Manchester kodlamada ise tam tersi olur, yine ister 0  ister 1 gelsin, bitin ortasında illa ki sinyal değişecek. Fakat  1 geldiğinde mevcut durum bitin ortasına kadar korunup değilecek, 0'da ise hemen değilşecektir. 


Her hakkı saklıdır, kendi yorumlarımla anlattım. Bu dökümanlarda hata görürseniz lütfen iletişim bölümündeki forma yazınız, anında email olarak gelecektir. 

İyi çalışmalar dilerim,
Oğuzhan TAŞ
Bookmark and Share