Excel belgesinde DÜŞEYARA Fonksiyonu Kullanımı

Bu yazımızda, Excel'de arama yapmak için çok kullanılan DÜŞEYARA, İngilizce adıyla VLOOKUP Fonksiyonunu inceleyeceğiz. Excel'de özellikle bilinmesi gereken fonksiyonlardan biridir. Sözü fazla uzatmadan hemen bir uygulama üzerinde görüp, daha iyi anlayalım. Öncelikle aşağıdaki tabloyu oluşturunuz.

Bu tablomuzda Adı verilen bir kişini TC Kimlik Numarasını bulacağız. Bu şekilde tabloda herhangi bir bilgiden diğer bir bilgiyi aramanız gerektiğinde DÜŞEYARA fonksiyonunu kullanabilirsiniz. 

Bu fonksiyonu kullanırken dikkat edilecek husus,  fonksiyona parametre olarak verdiğimiz değer, aranılan değerin solunda olmalıdır. Yani fonksiyon soldan sağa doğru arama yapmaktadır. Örneğimizde kişinin adını veriyoruz, TC Kimlik numarasını istiyoruz.  Adı alanı , TC Kimlik numarasının solunda yer almaktadır. Solunda değilse sütünları buna göre yer değiştirmeliyiz.


Kullanımı şöyledir
DÜŞEYARA (Aranan_Değer, Hücre Aralığı, Tablo_İndisi, isteğe bağlı Aralık_Bak)

Aranan_Değer: Fonksiyonda adı Sinan olan kişiyi arattığımızdan "Sinan" yazıyoruz, metinsel bilgiler tırnak içinde yazılıyor. Sayısal bilgiler ise direkt yazılıyor. 

Hücre Aralığı: Excel sayfamızda dolu dolu veriler olabilir, yüzlerce sütün olabilir. Ama bizim arama yapacağımız bilgi ve fonksiyona verdiğimiz bilgi nasıl bir aralık içeriyorsa onu tanımlıyoruz. Burada A2:E5 aralığındadır. 

Tablo_İndisi: Az önce verdiğimiz A2:E5 tablosunda 1'den başlayarak sayarsak TC Kimlik No hangi indiste olur? Tabi ki 4 numaralı indiste. O zaman buraya 4 yazıyoruz. 

Aralık_bak: Bu parametre seçimliktir, yazsanız da olur yazmasanız da. Ama eğer 
DOĞRU verirseniz Yaklaşık Eşleme, YANLIŞ Verirseniz Tam eşleme yapacaktır. Yani YANLIŞ verirseniz birebir tam uyuşmasına vakacaktır, DOĞRU verirseniz yaklaşık veriyi bulacaktır. Hiçbirşey yazmazsanız,  varsayılan olarak DOĞRU alınır.

Sonuçta Sinan isimli kişinin TC Kimlik Numarasını bulmak içi aşağıdaki şekilde kullanıyoruz.

=DÜŞEYARA("Sinan", A2:E5; 4; DOĞRU);

Peki Adı "Sinan" olan kişinin telefon numarasını nasıl bulurdunuz?

=DÜŞEYARA("Sinan";A2:E5;5)

Son parametrenin seçimlik olduğunu belirtmiştik, dolayısıyla yazmadık. Burada Telefon A2:E5 tablomuzu düşünerek saydığımızda 5. sütünda olacaktır, bu nedenle indis değerine 5 yazdık.Verimli çalışmalar dilerim,
Şubat 2016,
Oğuzhan TAŞ
Bookmark and Share