Excel ARA fonksiyonunun kullanımı

ARA, DÜŞEYARA, YATAYARA gibi işlevler EXCEL'de çok kullanılmaktadır. Bu yazımızda Excel'de ARA işlevinin kullanımını inceleyeceğiz.

Şimdi aşağıdaki gibi Banka Şube Kodları olduğu bir Excel Sayfa1'de  yer alsın. Sayfa2'de ise aşağıdaki gibi Şube Kodu ve Adresi yer alsın.  Biz Sayfa1'deki şube kodlarının adreslerini Sayfa2'de bulup getirmek isteyelim.

Sayfa1

Sayfa2'de de aşağıdaki bilgiler yer almaktadır. İlk sütunda(A1) Banka Şube Kodu, İkinci sütunda(B1) Banka Şubesi, üçüncü sütunda(C2) ise ilgili şubenin adresi yer almaktadır.
Biz Sayfa1'deki C sütununa ilgili şube koduna bakarak adresini Sayfa2'de bulup yazacağız.

ARA formülü 3 parametre alır, ilk parametre aranan değerdir, İkinci parametre Aranan değer için hangi hücre aralığına bakılacağı, üçüncü parametre de getirilmesi gereken sonucun nereden getirileceğidir.

ARA (Aranan değer; Aranan vektör; [Sonuç Vektörü])

Şimdi ihtiyacımızda yönelik aşağıdaki formülü inceleyelim. Aranan vektör ve Sonuç Vektörü kısımları her satırda değişmeyeceğinden önlerine $ işareti konulduğuna dikkat ediniz.
 
=ARA(A1;Sayfa2!$A$1:$A$1721;Sayfa2!$C$1:$C$1721)
 
A1: Aranan değer (Burada Şube Kodu arıyoruz)
Sayfa2!$A$1:$A$1721:  İkinci sayfada şube kodlarının aranacağı hücre aralığı
Sayfa2!$C$1:$C$1721: İkinci sayfada adreslerin aranacağı hücre aralığı

İkinci satır için de formül aşağıdaki gibi olacaktır. Burada A1:A1721 arasında Ziraat Bankasının 1721 şubesinin kodları yer almaktadır. C1:C1721 hücreleri arasında ise şubelerin adresleri yer almaktadır. ARA fonksiyonu Sayfa1'deki A2 değerini, Sayfa2'deki A1:A1721 arasında arayacak, bulduğunda ise aynı satırdaki C sürunu değerini getirecektir.

=ARA(A2;Sayfa2!$A$1:$A$1721;Sayfa2!$C$1:$C$1721)

Görüldüğü gibi Sayfa1'de C sütununa, Sayfa2'deki adresleri bulup yerleştirdik.
Bu yazımızda Excel'de çok kullanılan ARA işlevini inceledik. DÜŞEYARA, YATAYARA gibi Excel işlevleri de bulunmaktadır.EXCEL ile ilgili tüm yazılara aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.
www.oguzhantas.com/excel-egitimi/

KAYNAKLAR
Microsoft Excel Yardım Sayfası ARA İşlevi

İyi günler dilerim,

Oğuzhan TAŞ
Ekim 2021


Bookmark and Share