Laravel Framework nasıl kurulur, nasıl yüklenir?

Bu yazımızda Laravel nasıl kurulur, nasıl yüklenir?  öğreneceğiz. PHP ile kullanacağınız gelişmiş Framework'lardan biri de Laravel. Birçok framework var örneğin CakePHP, Zend, Symfony, Phalcon, Yii gibi. Türkiye'de, Amerika'da, Hindistan'da en çok tercih edilen Frameworklerden biri.

1) Öncelikle ben XAMPP dağıtımını kullanıyorum. PHP-MySQL- Apache- PhpMyAdmin gibi programların hepsinin paketlenmiş ve ayarlanmış hali XAMPP. Aşağıdaki adresten Windows için XAMPP sürümünü indirip kurabilirsiniz.

https://www.apachefriends.org/tr/index.html2) Sonra aşağıdaki adrese gidip önce Composer programını indirelim. Aşağıdaki linke tıkladıktan sonra Composer-SetUp.EXE dosyasını indirelim ve kuralım.

https://getcomposer.org/download/

3) Windows Masaüstündeki Bilgisayarım üzerine sağ tıklayıp, Özellikler seçeneğini seçin. Gelişmiş Sistem Ayarları'ndan Gelişmiş Sekmesine geçin ve Ortam Değişkenleri düğmesine tıklayın. Gelen menüden PATH kısmını seçip Düzenle düğmesine tıklayın ve satır sonuna aşağıdaki ifadeyi ilave edin. Burada htdocs içindeki klasörün adının Laravel'in L'si ve 5 verdik.

C:\xampp\htdocs\l5; 

4) Daha sonra Laravel'in GitHub sayfasına giderek laravel-master.zip dosyasını indirin ve c:\xampp\htdocs\l5 dizini oluşturarak  bu dosya içindekileri yapıştırın.

5) Daha sonra Başlat-Çalışıtr-Cmd yazarak komut satırına geçin. C:\xampp\htdocs\l5 klasörüne geçin
Aşağıdaki komutu vererek Laravel'in yüklenmesini bekleyin, biraz sürebilir.

composer install

6) l5 dizinindeki env.example dosyasını Notepad'de açarak .env olarak kaydedin ve komut satırından aşağıdaki komutu girin.

php artisan key:generate

7) Sonraki adımda tarayıcınızda http://localhost/l5/public yazın aşağıdaki ekran gelecektir.


Mutlu kodlamalar,
Nisan, 2016


  Bookmark and Share