Hafif sistemler için Xubuntu Linux Kurulumu

Xubuntu Linux çok az sistem kaynağı tüketmesi nedeniye okuduğum birçok yabancı makalede tercih nedeni. Rakipleri arasında Lubuntu da var. Fakat Xubuntu XFCE arayüzü kullandığı için 512 MB RAM bellekli bilgisayarlarda bile sorunsuz çalışıyor.

Önce aşağıdaki adresten donanımınıza uygun 32 bit veya 64 bitlik herhangi bir versiyonu indiriniz.

https://xubuntu.org/getxubuntu/

Biz bu adresten 32 bitlik Xubuntu Linux sürümünün ISO dosyasını indirdik.

Vmware üzerine kuracaksanız önce ticari olmayan Vmware Player sürümünü ücretsiz indirip Windows üzerine kurunuz sonra File - New Virtual Machine seçeneğini seçiniz böylece bir sanal bilgisayar oluşturuyoruz.Sonraki adımda ISO dosyasını aşağıdaki pencerede görüldüğü gibi seçiniz. Daha sonra sanal bilgisayarın özellikleri size sorulacaktır.Sonraki pencerede Xubuntu girişinde sorulacak şifre belirlenecektir. Xubuntu girişinde sorulacak kullanıcı adı için oguzhan şifreyi 123456 olarak verdim. Oluşturacağımız sanal bilgisayarın RAM miktarı fiziksel RAM miktarından az olmalıdır. 8 GB belleğe sahip bilgisayarım için 2 GB(2048 MB) RAM ve 20 GB sabit disk alanı ayırdım.
 Kurulum tamamlandıktan sonra aşağıdaki gibi Xubuntu arayüzü ile karşılaşacaksınız, sol üst taraftaki ikona tıklayarak menü seçeneklerini göreceksiniz.Dili varsayılan olarak İngilizcedir, aşağıdaki gibi Settings- Language Support menüsünden gelen pencereden Xubuntu dilini değiştirebilirsiniz. Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız.Klavye ayarları da Türkçe karakterleri basmaz, ayarlı değildir. Klavye tuşlarının Q Türkçe Klavye olması için Sol üst taraftaki ikona tıklayıp gelen menüden Ayarlar (Settings) seçeneğini seçiniz.Burada yukarı taraftan A4 Tech klavyeyi seçitikten sonra alttan Türkçe Q Klavye seçeneğini seçtim. Kurulumda Libre Office paketi kurulu olarak gelmektedir. Yani Microsoft Office dökümanlarını açıp görebilecek, değiştirebileceksiniz. Tarayıcı olarak Firefox tarayıcısı yüklü gelmektedir, E-posta istemci programı da yer almaktadır. Youtube'dan video izlemek için gerekli yazılımlar da kurulmuştur, aşağıdaki gibi video izleyebilirsiniz.Flash Belleğe Kurulum için ücretsiz Rufus Programını indiriniz, boş bir USB Bellek bilgisayarınıza takınız, daha önce indirdiğiniz ISO dosyasını seçiniz ve DD Yansıma olarak işaretlemeyi unutmayınız. Bu işlem tamamlandıktan USB bellekten Xubuntu kurulabilir hale gelecektir. Yapmanız gereken bir ayar daha var. Bilgisayarınızın BIOS ayarlarına girip Boot(Açılış) seçeneklerini düzenelemesiniz. İlk açılış sürücüsü olarak USB Bellek seçeneğini seçip kaydedip yeniden başlattığınızda USB Bellekten kurulum başlayacaktır. Önemli bir uyarı olarak verilerinizi bu kurulumlardan önce yedeklemeyi unutmayınız. 

İyi çalışmalar,
Oğuzhan TAŞ
Ekim, 2017
Bookmark and Share