OSX işletim sistemini nasıl hızlandırırız?

MAC bilgisayarınızın içindeki OSX işletim sistemi de diğer işletim sistemleri gibi zamanla yavaşlayabilir. Windows, Linux ve OSX işletim sistemlerinin üçüne de sürekli programlar kurup kaldırıyorsanız belli bir süre kullandıktan sonra yavaşlamayı hissedeceksiniz. Bunun birçok sebebi olabilir.

1) Güncellediğiniz yeni sürüm OSX İşletim sistemi daha fazla kaynak istiyor olabilir. Daha fazla bellek(RAM) ya da daha güçlü mikroişlemci istiyor olabilir. Bu durumda donanımı upgrade etmek yani güncellemek gerekiyor, mikroişlemci değişiminde tüm sistem değişeceğinden en ekonomik ve rahat yol RAM artırımı yapmaktır.

2) Bilgisayarınıza Virüs, Malware gibi zararlı bir yazılım bulaşmış olabilir. Bu durumda iyi bir lisanslı antivirüs yazılımı kullanmanız ya da yedeklerini aldıktan sonra sistemi formatlamanız gerekebilir.

3) Gereksiz programları sisteminizden kaldırınız. Bunun için Launchpad'e tıklayın listede gördüğünüz programı sürükleyip Çöp Kutusu üzerine bırakın. Eğer listede göremiyorsanız Finder ikonuna tklayın daha sonra Uygulamlar linkine tıklayın ve listedeki .app uzantılı programın üzerine sağ tıklayıp gelen menüden Çöp sepetine Taşı seçeneğini seçin.4) Başlangıçta çalışan uygulamaları devre dışı bırakabilirsiniz. Bu işlem için Finder ikonuna tıkladıktan sonra Aygıtlar bölümünde Mac-Kitaplık-LaunchDaemons yolunu izleyerek OSX işlletim sistemi açılışında çalışan programları görebilirsiniz. Buradaki .plist uzantılı dosyalar açılışta geri planda çalışan programlardır, listeden kaldırabilirsiniz. 5) Launchpad simgesine tıkladıktan sonra Sistem Tercihleri simgesine tıklayınız. Kullanıcılar ve gruplar simgesine tıkladıktan sonra gelen pencerede bilgisayarı açarken gördüğünüz kullanıcıları tümü gelecek. Alt sol tarafta Kilit ikonuna tıklayıp işlem yapmak istediğiniz kullanıcıyı seçiniz. Daha sonra Oturum Açma Öğeleri sekmesine tıklayınız.  Aşağıdaki gibi programların listesi gelecek istediğinizi aktif istediğinizi pasif yapabilirsiniz. Ben burada Atom programının yanındaki ikona tıklayarak pasif yağacağım.Başka püf noktalarında görüşmek üzere..

Mutlu günler,
Oğuzhan TAŞ 
Bookmark and Share