Mac ve PC Karşılaştırması, hangisini almalıyım?

MAC ile PC karşılaştırması

Yıllardır PC üzerinde Microsoft Windows işletim sistemi kullanan biri olarak MAC üzerinde OSX işletim sistemini kullanmaya başlayınca bazı avantajları ve dezavantajları gördüm. Bunları bir çatı altında toplayıp sizleri bilgilendirmek istedim. Aslında bu yazı bir anlamda üreticilerin de görmesini ve eksikliklerini tamamlamaları için geri-dönüşüm(feedback) niteliğinde. Malum firmalar tüketici yorumlarını ciddiye alıp sürekli kendilerini geliştirip, pazar hacimlerini artırıyorlar.
 

Avantajları


1- OSX virüs bulaşmayan bir işletim sistemi olsa da az da olsa Malware vs. bulaşabilir, fakat gerçekten çok güvenli FreeBSD Unix üzerine oturtulduğundan çok hızlı.
 
2- Üzerindeki uygulamaların büyük çoğunluğunu parasını verip ucuza alınabiliyor. Türkiye'de yazılım lisans ücretlerine insanlar ücret ödemek istemiyor, fakat yurt dışında hakkı ödeniyor. OSX ile birlikte gelen Photos, iMovie, Garageband, Pages, Numbers, Keynote, FaceTime, iTunes, Maps gibi uygulamaların kullanımı kolay ve işlevsel.
 
3- Dayanıklı ve sağlam bir donanıma sahip. 3 sene de bir laptop değiştiririm, genelde aşırı çalıştırmadan çipleri yanar, fakat Mac 5 senedir çalışıyor.

4- Yaklaşık 10-12 saat pil ömrü var, diğer laptopların 4-7 saat arası. Fakat kullandıkça bu süre düşüyor, halen pil ömrünün düşmesine çare bulamadılar.
 
5- OSX yanında Bootcamp uygulaması ile Windows da kurabilirsiniz. Bootcamp uygulaması Windows'un yeni versiyonları için sürekli güncelleniyor, böyle sürücüleri kolayca tanıyabiliyor. Bu yazının altında Mac bilgisayarınıza Windows kurulum yazısını bulabilirsiniz.
 
6- Diğer Apple ürünleriyle entegrasyon mükemmel. Örneğin adres defterini Iphone'dan ya da Ipad'den Mac'e aktarabiliyorsunuz.
 
7-Mac üzerinde hava delikleri yok, alüminyum bir kasası var ve ısıyı dağıtıyor. Diğer laptoplarda fanlar tüm tozu çektiğinden 2-3 senedir bir temizletmeniz gerekli.

8- Thunderbolt denen bir portu var, USB 2.0'dan 20 kat hızlı, USB 3.0'dan 2 kat hızlı veri aktarımı yapılabiliyor.

9- Apple donanımları birbiriyle uyumlu çalışıyor, bu durum performans kayıplarını önlüyor.
Dezavantajları

1- Türkiye pazarı için çok pahalı, eski modelleri 3 milyar yeni modelleri 9-10 milyar. İndirim yapmalılar. 

2- Klavyede DEL tuşu yok, PageUp, PageDown tuşları yok.

3- Her bir ek bağlantı aparatı çok pahalı. Örneğin HDMI kablo veya VGA dönüştürücü muadillerinin 7-8 katı pahalı.

4- Windows kullanmaya alışanların ilk kullanmada OSX'e alışmaları biraz zaman alabilir.

5- Windows oyunları OSX'te çalışmaz. Windows'ta alıştığınız her uygulamanın da OSx versiyonunu bulamayabilirsiniz.

6- Hemen her yazıcının sürücüsü var ama bazı donanım üreticilerinin OSX destekleri olmayabiliyor. 

7- USB bağlantı noktası genelde 2 adet, bu durumda çoğunlukla USB çoklayıcısı kullanmanız gerek. Aynı zamanda HDMI çıkış yok.

8- Ekran kartlarının belleği çok yüksek değil, Intel ekran kartı kullanıyorlar. Fakat Nvidia GTX türü bir kart kullansalardı daha iyi olurdu. Genelde paylaşımlı ekran kartı var, paylaşımsız olsa daha iyi olurdu.

9- PC dünyasında istediğiniz gibi başka üreticilerden ek donanım temin etmeniz mümkün, Mac dünyasında sadece Apple'a bağımlısınız.

Konu ile ilgili diğer yazılar;

* OSX işletim Sisteminde Başlangıç Diski Seçmek

* Mac bilgisayarınıza Windows Yükleme

İyi çalışmalar,
Oğuzhan TAŞ
Kasım 2017
Bookmark and Share