Mac ve Windows Dosya Sistemleri Arasında Köprü Kurmak

MAC Bilgisayarınız, işletim sistemi olarak Free BSD Unix üzerine inşa edilmiş OSX işletim sistemine sahiptir. OSX'in birçok versiyonu vardır, Lion, Mavericks, Yosemite gibi. 

Windows ise Türkiye'de yaygın şekilde kullanılan FAT32 ve NTFS dosya sistemlerine sahip bir işletim sistemidir. NTFS dosya sistemi, FAT32'den daha sağlam ve güvenli bir dosya sistemidir. 

Genellikle Flash(usb) belleğimizi, harici hard diskimizi Windows üzerine NTFS veya FAT32 ile formatlarız. Fakat, herhangi bir MAC bilgisayara bu flash belleğimizi taktığımızda dosya veya klasör aktarmamız mümkün değildir. Çünkü Mac bilgisayardaki OSX İşletim Sistemi NTFS veya FAT32 dosya sistemini tanımaz. Peki ne yapacağız? 

1. Yöntem : Mac bilgisayarınıza Tuxera programınızı kurduğunuzda OSX işletim sistemi, NTFS dosya sistemini tanır hale gelir. Kaynaklar bölümündeki linke tıklayarak indirebilirsiniz. Tuxera ücretli bir program, kurduğunuzda 15 günlük deneme hakkı veriyor.  2. Yöntem:  Tüm depolama ünitelerini ExFAT dosya sistemine çevirmektir. ExFAT dosya sistemi, Windows ve OSX işletim sistemlerinin ortak olarak tanıdığı bir dosya sistemidir. Dolayısıyla flash belleğinizi veya harici hard diskinizi bu dosya sistemine çevirirseniz iki işletim sisteminde de rahatlıkla kullanabilirsiniz.3. Yöntem: Apple web sitesinden indireceğimiz Windows Migration Assistant programını kullanmak, bu yöntem için kaynaklarda verdiğim linke göz atabilirsiniz.Tabi bazı durumlarda 1. Yöntemi tercih etmek zorunda kalıyoruz. Örneğin NTFS dosya sistemine sahiplik 500 GB'lık hard diski ExFAT dosya sistemine çevirmek için, içindekileri başka bir yere yedeklemek, daha sonra ExFAT'e göre formatlamak, sonra da yedeklediğimiz yerden tekrar aktarmak gibi uzun ve meşakkatli bir süreç gerekeceğinden 1. Yöntemi tercih ettim.

Ek bir yöntem olarak da Bulut (Cloud) Sunucu kullanabilirsiniz, iki işletim sisteminden de Bulut'a dosya ve klasör atıp alabilirsiniz, tabi bu işlem küçük boyuttaki aktarımlar için uygun. Bulutların kapasitesi şu an 5GB, 10GB ve 20GB civarı, dolayısıyla 500 GB'lık bir diski aktarmak pek kolay görünmüyor.


İyi çalışmalar,

KAYNAKLAR

1) PC'den MAC'e Dosya Transferi
http://www.wikihow.com/Transfer-Files-from-PC-to-Mac

2) Tuxera Programı
http://www.tuxera.com/products/tuxera-ntfs-for-mac/tuxera-ntfs-for-mac-turkish/

3)Windows Migration Assistant Apple Sitesi
http://support.apple.com/kb/dl1557Bookmark and Share