TRUNCATE TABLE Kullanımı

Bu dersimizde SQL Server, MySQL, ORACLE gibi tüm veritabanlarından yer alan TRUNCATE TABLE komutunu inceleyeceğiz. TRUNCATE komutu tablo yapısını değiştirmeden, tablo içinde yer alan tüm verileri tek komutla silmenizi sağlar. 


Kullanımı aşağıdaki gibidir,

TRUNCATE TABLE tablo_adi;

TRUNCATE komutunu kullandığınızda Primary Key(Birincil Anahtar) değeri, tıpkı tabloyu ilk oluşturmuşsunuz gibi 1'den başlayacaktır. DELETE TABLE komutu ile de bir tablo içindeki verileri silebilirsiniz, fakat indeks değerleri kaldığı yerden başlayacaktır. Örneğin silinmeden önce tblogrenci tablomuzda ogrenciID alanı en son 100 değerini almış ise DELETE ile sildiğinizde 101'den başlayacak, TRUNCATE ile sildiğinizde 1'den başlayacaktır.

Şimdi bir örnek üzerinde açıklayalım. 

USE ucakdb
GO
TRUNCATE TABLE tblmusteri


Yukarıda ucakdb veritabanına bağlanıp, tblmusteri isimli tablomuzdaki verileri tamamen sildik.

Önemli UYARI! SQL Server'da silme işlemleri yapmadan önce veritabanı seçmeyi unutmayınız. Peki neden? Diyelim ki o an üzerinde çalıştığınız veritabanı muhasebedb ve bu veritabanı içinde de ucakdb veritabanı içinde de aynı isimde olan tblmusteri tablosu olsun. Siz eğer veritabanı seçmezseniz, yanlış veritabanındaki tablodaki verileri silebilirsiniz. Buna mutlaka dikkat ediniz.

Kaynaklar
https://docs.microsoft.com/en-us/sql/t-sql/statements/truncate-table-transact-sql?view=sql-server-2017

Mutlu kodlamalar,
Oğuzhan TAŞ
Şubat 2019
 
Bookmark and Share