SQL Server Yedekleme İşlemleri

Bu yazımızda SQL Server veritabanına yedekleme ve geri yükleme işlemlerini inceleyeceğiz. İlk önce yedekleme yapalım.

1) En basit yolu Task menüsünden - Generate Script ile yedeklemedir. Aşağıda ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi veritabanı üzerine sağ tıklayıp Tasks(Görevler) menüsünden Generate Scripts... menüsü seçililr.
Sonraki adımda oluşturulacak SQL dosyasının nereye kaydedileceği sorulmaktadır. Biz Windows Masaüstü klasörüne BLOGDB.SQL olarak kaydetmesini istedik.
 


Sonraki adımda Advanced(Gelişmiş) sekmesine tıklayarak buradan Scheme ve Data'yı seçiyoruz. Burası çok önemli, scheme ve data seçmezseniz verileriniz yedeklenmeyecek sadece tablo yapısı oluşacaktır.


Bu adımdan sonra OK diyerek işlemi tamamlayabilirsiniz. İsterseniz BLOGDB veritabanını silip, tekrar masaüsütünde oluşan BlogDB.SQL dosyasını üzerine çift tıklayıp kodları çalıştırarak geri yükleyebilirsiniz.

2) Yukarıdaki yöntem dışında normal BackUp da alabilirsiniz. Bunun için yine Tasks menüsünden BackUp seçeneğini seçebilirsiniz.Ardından Full BackUp'ın seçili olmasına dikkat ediyoruz. Full BackUp(Tam yedekleme) dışında sadece veritabanında değişenlerin yedeklendiği Differential BackUp(Fark Yedekleme) seçeneğini de veritabanı eğer çok büyük ise kullanabilirsiniz. Örneğin bankalar Full Backup yerine Differential Backup seçeneğini genelde kullanırlar.
Şimdi de OK tuşuna bastığımızda yedekleme tamamlanmış ve BAK uzantılı dosya yukarıda belirtilen Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL11.MSSQLSERVER\MSSQL\Backup klasöründe BLOGDB.BAK dosyası oluşmuş olacaktır.  Bu dosyayı taşınabilir medyaya ya da Bulut sisteminize atabilirsiniz.

Komut satırından yedekleme için ise eğer yetkiler tam ise aşağıdaki komutu vererek yedekleyebilirsiniz. Bir hata mesajı alırsanız "Authentication veya Authorization" ile ilgili o zaman Denetim Masası - Yönetimsel Araçlar - Hizmetler - SQL Server'ı bulup, Oturum Açma kısmından "Yerel  Sistem Hesabı seçeneğini seçiniz.

BACKUP DATABASE BLOGDB TO DISK='C:\\BLOGDB.BAK'
GO


 

Veri Kayıpsız günler dilerim.
Oğuzhan TAŞ
08.05.2021

Bookmark and Share