SQL Server veritabanına yedekten geri yükleme

Bu yazımızda SQL Server veritabanına yedekten geri yükleme işlemini inceleyeceğiz. Daha önce yedeklediğimiz veritabanını uçurup tekrar geri yükleyeceğiz. İlk önce veritabanını siliyoruz(uçuruyoruz). Veritabanını silmek için üzerine sağ tıklayıp gelen menüden Delete(Sil) seçeneğini seçiniz. 

Aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Close Existing Connections(Varolan bağlantıları Kapat) seçeneği normalde işaretli değildir, eğer database açık ise uyarı mesajı alırsnız ve silmenize izin vermez. Aşağıdaki gibi burayı işaretleyip siliyoruz.Şimdi geri yükleme işlemine geçebiliriz. Geri Yüklem için Databases üzerine sağ tıklayıp Restore Database seçeneğini seçiyoruz. Ardından sonraki adımda veritabanının nerede olduğu sorulacaktır. Disks kısmında veritabanını aşağıdaki gibi seçiyoruz. Device(Cihaz) yanındaki üç noktaya tıklayarak gelen ekranda Add(Ekle) düğmesine tıklayarak yedekten geri yükleyeceğiniz BAK uzantılı dosyayı seçiniz. Ardından Ok düğmesine tıklayarak geri yüklemeyi tamamlayınız. Geri yüklendikten sonra veritabanı hemen gözükmeyebilir. Databases üzerine sağ tıklayarak Refresh(Tazele) seçeneği seçiniz. 
Komut satırından Geri Yükleme için ise gerekli izinler sağlanmış olmalıdır.  Aşağıdaki komutu vererek geri yükleyebilirsiniz. Bir hata mesajı alırsanız "Authentication veya Authorization" ile ilgili o zaman Denetim Masası - Yönetimsel Araçlar - Hizmetler - SQL Server'ı bulup, Oturum Açma kısmından "Yerel  Sistem Hesabı seçeneğini seçiniz.

RESTORE DATABASE BLOGDB  FROM DISK='C:\\BLOGDB.BAK'
GO 


Veri kayıpsız mutlu günler dileriz.
Oğuzhan TAŞ
08.05.2021

 

Bookmark and Share