Apple, Akıllı otomobil projesini duyurdu

 

Apple, akıllı araba projesi üzerine çalıştığını doğruladı. Tim Cook, otomobil projesinin yapay zeka projelerinin atası olacağını söyledi. Bu projede araba sürücüsüz gidecek ve elektrikle çalışacak. Araç Testlerini Lexus Suv sınıfı üzerinde yapan şirket, tamamen otonom sistemler üzerine çalıştığını belirtti.Genelde AR-GE projelerini son ana kadar sır gibi saklayan teknoloji şirketlerinden Apple ilk defa böyle bir proje geliştirdiğini belirtti. Tesla'dan sonra neredeyse tüm teknoloji firmaları otomotiv sektörüne yöneldi.

Halihazırda Apple'ın CarPlay teknoloji bulunuyor, Apple telefonlarda yer alan sesle komutları gerçekleştiren Siri teknolojisinin CarPlay'de de yer aldığını görüyoruz.


CarPlay teknolojisi Audi, Bentley, BMW, Acura, Cadillac, Chery, Chevrolet, Citroen, Chrysler, Dodge, Ferrari, Fiat, Ford, Genesis, Hama, GMC, Honda, Hyundai, Lombargini, Lincoln, Masserati, Mercedes, Mitrusbishi, Nissan, Opel, Porsche, Renault, Seat, Skoda, Subaru, Suziki, Volkswagen, Volvo gibi araba modellerinde uygulanmaya başlanacak. 
 


Bu web sitesinde yer alan haberler kaynak gösterilmeden alınamaz.

Kaynaklar: 

* https://www.nytimes.com/2016/09/10/technology/apple-is-said-to-be-rethinking-strategy-on-self-driving-cars.html?_r=0

https://techcrunch.com/2017/06/13/tim-cook-says-apples-car-project-is-the-mother-of-all-ai-projects/?ncid=rss

https://www.apple.com/tr/ios/carplay/

https://www.apple.com/tr/ios/carplay/available-models/

 

Bookmark and Share