Twitter verilemizi çekip web sayfamızda nasıl gösteririz?

Bu yazımızda Twitter'daki verilemizi, yani attığımız  tweet'leri çekip, kendi  web sayfamızda PHP nasıl gösteririz? konusunu işleyeceğiz. Öncelikle internette bu konu hakkında yerli yabancı birçok makale olmasına rağmen, gerek Twitter'ın sürekli API'yi değiştirmesi, gerek blog'ların yazılarını güncellememesi nedeniyle 1-2 saat boyunca yaptığım denemelerin sonunda çalıştırabildim. 

Öncelikle API nedir, kısaca açılayalım. API(Application Programming Interface) kısaca diğer uygulamaların sizin uygulamanızla ve sizin uygulamanızın diğer uygulamalarla konuşmasını sağlayan sistemdir. Burada Twitter API'si ile bizim uygulamamızı konuşturacağız.

İlk önce twitter.com sayfasına giriyoruz, Twitter'in biz geliştiricilere(Developers) sağladığı SDK(Software Development Kit) ler yani Yazılım Geliştirme Kit'leri ile Twitter Geliştiricisi olabiliyoruz. Buradaki dökümanlar ağırlıklı olarak İngilizce, zamanı geldikçe Twitter SDK'lardan da bahsedeceğim. 

Sözü fazla uzatmadan https://apps.twitter.com/app/new sayfasına giriyoruz, kullanıcı bilgilerimizi girerek Twitter oturumumuzu açıyoruz. Daha sonra istenen bilgilerimizi aşağıdaki gibi girip kaydediyoruz, gelen API yönetim Panelinde Keys and Access Tokens tab'ına tıklayıp "Create my Access Token - Erişim Kodu Oluştur" diyoruz.


 
Sadece twitter kullanıcı adı ve şifre ile tweet çekemeyiz. Bu API panelinde yer alan Consumer Key, Consumer Secret, Access Token ve Access Token Secret bilgisi de gereklidir. Bu bilgilerle programlarımız ve twitter arasındaki veri alış verişi şifreli olur ve yetki çerçevesinde gerçekleşir. 

 
Şimdi Twitter API'sine bağlanmak için gerekli bilgiler elimizde olduğuna göre yapmamız gereken http://www.axllent.org/code/mytwit/ adresine girip Twitter'dan veri çekmek için gerekli olan PHP dosyalarını indirmek. Son versiyon olan mytwit 0.5.zip dosyasını indirerek, C:\wamp\twitter klasörüne içindekileri açtım. Example.php içeriğini açıp Twitter'in sizin için ürettiği bilgileri girmeniz gerekiyor. Değiştireceğiniz kısımlar aşağıda yer almaktadır.

$tFeed->TwitterUser = 'oguzhantas';
$tFeed->TWITTER_CONSUMER_KEY = '2ZUbY97DSsP15vPDyDMlXWmZs';
$tFeed->TWITTER_CONSUMER_SECRET = '1NKmr7fNf26IuyhYw6FBkiCOk8Ew5cXZIxM9OWln6KcxBuOXJD';
$tFeed->TWITTER_OAUTH_ACCESS_TOKEN = '97323776-ZjCN20UpdH8POxlW3UQ92ypgvf5I5hxSZ20mPQp27';
$tFeed->TWITTER_OAUTH_ACCESS_TOKEN_SECRET = 'ZzgRL58AdMvfef9fGBE9QwxxwFizg3FZ3KIU5ueNuolZG';
 
Şimdilik bu kadar, çalıştırdığınızda aşağıdaki görüntüyü göreceksiniz.KAYNAKLAR

1) MyTwit  Okuma Kütüphanesi
http://www.axllent.org/code/mytwit/

2) Twitter Geliştirici Sayfası
https://dev.twitter.com/

Mutlu Kodlamalar,
Oğuzhan TAŞ
Ekim, 2015

Bookmark and Share