Sitenize gelen Geri bağlantıları reddetme, Black SEO

Bu yazımızda sitenize verilen geri bağlantıları (backlink) iptal etmeyi inceleyeceğiz. Öncelikle size "Sitenizi 1. sırada çıkaracağız" diyenlere kesinlikle inanmayın. Bunun garanti edenler arama motorlarının uygun görmediği llegal yollara başvurup web sitenizi geçici bir süre 1.sıraya çıkartabilirler, bu durum tespit edildiğinde siteniz ceza alır. Google gibi arama motorlarının akıllı algoritmaları ile bu tespit oldukça kolaydır. Dolayısıyla illegal yani yasal olmayan yollara başvuran firmalarla görüşmeyiniz.


Bu çok dikkatli olunması gereken bir durumdur, yanlış yapılan bir iş, web sitenizin gerilere düşmesine neden olabilir. Bildiğiniz gibi geri bağlantı(backlink) ne kadar çok siteden verilirse, web siteniz için o kadar avantajlıdır. Arama motoru optimizasyonu ile ilgilenenler yani SEO uzmanları buna özellikle dikkat ederler. Google backlink puanına bakarak ve daha brçok kriteri göz önünnde tutarak sitenizi sıralamada ön sıralara çıkarır veya arkalara iter.

Black SEO ya da Kötü niyetli SEO çalışmalarından dolayı web siteniz iyice gerilere düşmüş olabilir. Bu durumdan kurtulmak, önlemler alınsa da biraz süre gerektirir. Özellikle rakip firmalar arama motoru sıralamasında üste çıkmak için maalesef bu yollara giderler. Fakat Google bu durumu algılarsa web sitesi yasaklı siteler arasına girer ve bayağı uzunca bir süre o seviyede kalır. Tabi bu durum firmaya kazanç ve itibar kaybı olarak yansır.


 
Öncelikle sitenizin kodlarında açık olmamalıdır. SQL Injection, XSS gibi saldırılara açık olmamalıdır. Bu saldırılarla ilgili oguzhantas.com Güvenlik bölümünde ve PHP, ASP bölümlerinde yazılar yazdım, bunları okuyabilirsiniz.

Diğer önemli bir husus hosting firmasının güvenliğidir. İyi bir hosting firması ile çalışmazsanız tüm emekleriniz boşa gider. Hosting firmasında, işi gücü güvenlik olan  uzmanlar bulunmuyorsa ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.  Çünkü artık güvenlik başlı başına bir uzmanlık alanıdır. Hosting aldığınız sunucuda açıklar varsa birçok problemle karşılaşabilirsiniz. Örneğin web sitesinin kodları indirilip bu kodların arasına yasaklı ve alakasız kelimeler enjekte edilebilir. Kumar, cinsel içerikli kelimelerin yerleştirilmesi en sık rastlanılan durumlardır. Bu durum, Google Robotlarının sitenizi kötü olarak işaretlemesine ve Spam web site olarak görmesine kadar gidebilir. Yasaklı site listesine girerseniz Google uzunca bir süre orada tutar.
 
Diğer bir durum da bazı alakasız sitelerden web sitenize gelen bağlantılardır. Öncelikle aşağıdaki bağlantıda anlatılan adımları uygulayınız. Öncelikle Google Webmaster Yönetim Panelinden "Sitenize Verilen Bağlantılar" menüsüne giderek tüm bağlantıları kontrol ediniz. Bağlantılara teker teker tıklayarak çalışıp çalışmadıklarını ve sitenizle alakalı bilgi içerip içermediğini kontrol ediniz. İstemediğiniz siteleri bir dosyaya kaydederek Google'a göndereceksiniz. Eğer bir domainden çok fazla alakasız bağlantı varsa "domain:example.com" şeklinde domain adı belirtebilirsiniz.


https://support.google.com/webmasters/answer/2648487
https://support.google.com/webmasters/answer/2721435?hl=tr&ref_topic=4596795
https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main


Mutlu Kodlamalar,
Oğuzhan TAŞ
Şubat 2018

Bookmark and Share