Web Sitenize Google Arama Kutusu Ekleme

Web sitenize Google Arama Kutusu Ekleme

Web sitenize Google Arama kutusu ekleyip sadece sizin sitenizde arama yapmasını istemez misiniz? Böylece Google arama motoru indeksine giren web sitenizle alakalı tüm bağlantılar(linkler) listelenecektir. Web siteniz, Google'da en kadar çok aranıp, tıklanırsa web sitenizin puanı da o kadar aratacaktır. "Rank" ismi verilen bu puan ne kadar yüksekse siz de Google da o kadar önde çıkacaksınız. 

Aşağıda www.oguzhantas.com a eklenen bir arama kutusu görmektesiniz. Örnek verecek olursak; güvenlik kategorisinde gezinen bir kullanıcı "şifreleme" kelimesini aratırsa şifreleme ile ilgili blogunuzda yer alan linkler listelenecektir. 


Bu işlemi Google oldukça kolaylaştırmış. Aşağıdaki linke tıklayarak gerekli bilgileri doldurunuz. Sonraki ekranda sitenize yerleştirmeniz için Google'ın ürettiği kodu göreceksiniz. Bu kodu kopyalayıp arama kutusunun nerede çıkmasını istiyorsanız o div tag'i içine yerleştiriniz. Birkaç dakika içinde yapacağınız bu işlemle web siteniz bir Google Arama kutusuna kavuşmuş olacaktır.

https://www.google.com/cse/create/new

Mutlu kodlamalar,
Oğuzhan TAŞ, Mart 2015

Bookmark and Share