MySQL Veritabanı Windows üzerine nasıl kurulur?

MySQL'i yönetim araçları ile birlikte indirmek için XAMPP paketini kullanabilirsiniz, bu paket içinde Apache Web Sunucu, MySQL Veritabanı, PhpMyAdmin Yönetim aracı da inmektedir. Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. XAMPP sayfasında en alttaki sürüm PHP 7.2.12'dir, bu paketi indirebilirsiniz.

https://www.apachefriends.org/tr/download.html
Daha sonra PhpMyAdmin üzerinden MySQL veritabanı yönetimi için aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz.

PhpMyAdmin ile Veritabanı ve Tablo Oluşturma


Bu en kolay yoldur, fakat bir Windows Server sunucuya yükleme yapacaksanız veya bir Windows bilgisayara sadece MySQL kurmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip ediniz.

MySQL'in Windows'a  kurulumu için Google'a MySQL Download yazıp arama yaptığınızda sayfalar arasında dolaşıyorsanız ve bir türlü MySQL indirme sayfasına ulaşamıyorsanız aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz. 01.12.2018 itibari ile aşağıdaki link çalışıyor, bu linke tıkladığınızda direkt olarak MySQL download sayfasına gideceksiniz. MySQL 32 bit versiyonu, hem Windows 32 bit hem de Windows 64 bit işletim sistemlerine kurulur.

MySQL İndirme linki
https://dev.mysql.com/downloads/installer/


Burada 16.3 MN olan ve 313.8 MB olan iki ekran var, istediğinizi seçebilirsiniz.


Ardından aşağıdaki ekran gelecek. Kırmızı kutu içinde yer alan kısma tıklayınız. Burada isterseniz üye olabilirsiniz ama üye olmadan hızlıca indirmek için "No thanks, just start my download" seçeneğini seçebilirsiniz.Bu kadar bundan sonra MySQL veritabanı bilgisayarınıza indirilecektir. Peki MySQL veritabanını indirdik, Database, Table  nasıl oluşturağız. Bunun için MySQL Gui dediğimiz MySQL Yönetim Programları indirebilirsiniz.

1) PhpMyAdmin web Admin, web tabanlı MySQL yönetim aracıdır. İndirdikten sonra ayarlamalar yapmanız gerekmektedir, bu işlem bazı kullanıcılara zor gelebilir. 

2) En kolay arayüzlü programlardan biri NaviCat MySQL Yönetim Programıdır. Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz 
https://download.cnet.com/Navicat-for-MySQL-32-bit/3000-10254_4-10071792.html 

İyi çalışmalar,
Oğuzhan TAŞ
Aralık, 2018

Bookmark and Share